
After comparing all the mobiles, this mobile ranks 2nd in the list of the best options within the PKR 70,000 price range. It proves to be a strong contender with excellent features and reliable performance, making it a great choice for users looking for value in this category.
Motorola Moto G85 5G

Storage

6.67 inchesDisplay

12 GBRAM

5000 mAhBattery

50 MP + 28MPBack Camera
| General Features |
|---|
| Release Date | 17 Oct 2024 |
|---|
| SIM Support | Dual Sim |
|---|
| Phone Dimensions | 161.9 x 73.1 x 7.6 mm |
|---|
| Phone Weight | 173g |
|---|
| Operating System | Android 14 |
|---|
| Display |
|---|
| Screen Size | 6.67 inches |
|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
|---|
| Screen Type | P-OLED, 1B colors |
|---|
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|
| Memory |
|---|
| Internal Memory | 256 GB |
|---|
| RAM | 12 GB |
|---|
| Card Slot | Yes |
|---|
Performance |
|---|
| Processor. | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 |
|---|
| GPU | Adreno 619
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 Gaming The GPU Adreno 710 is responsible for gaming performance in the Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 and shows a result from 26 to 60 fps. Here are the speed tests and benchmarks for the reviewed games like PUBG and Genshin Impact.
| Game |
FPS |
| PUBG |
60 FPS |
| PUBG NS |
60 FPS |
| COD |
60 FPS |
| Fortnite |
26 FPS |
| Genshin |
49 FPS |
| MLBB |
60 FPS |
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 Benchmarks and RankingsQualcomm Snapdragon 6 Gen 3 has an Antutu benchmark score of around 571552 points, GeekBench test score 2915 / 1022, and 3Dmark ranking of 2610 . The performance is due to the Adreno 710 GPU. |
|---|
| Camera |
|---|
| Front Camera | 32 MP |
|---|
| Front Flash Light | N/A |
|---|
| Front Video Recording | Yes |
|---|
| Back Flash Light | Yes |
|---|
| Back Camera | 50 MP + 28MP |
|---|
| Back Video Recording | Yes |
|---|
| Connectivity |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|
| 3G | Yes |
|---|
| 4G/LTE | Yes |
|---|
| 5G | Yes |
|---|
| Radio | N/A |
|---|
| WiFi | Yes |
|---|
| NFC | Yes |
|---|