
Realme 12+ 5G
Rs 72,300
Rs 79,999
10% OFF
Storage
| General Features | |
|---|---|
| Release Date | 24 Jun 2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163 x 75.5 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 190g |
| Operating System | Android 14 |
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Memory | |
|---|---|
| Internal Memory | 128GB/256GB |
| RAM | 16gb (8+8) Ram |
| Card Slot | No |
| Performance | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 7050 5G (6nm) |
| GPU | ARM Mali-G68 MC4 |
| Battery | |
|---|---|
| Type | 5000mah |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2MP |
| Back Video Recording | Yes |
Here is the updated gaming performance test for a smartphone powered by the MediaTek Dimensity 7050 chipset:
This chipset delivers smooth gameplay in most popular games, with 60 FPS for titles like PUBG and Call of Duty, ensuring a high-quality gaming experience for enthusiasts. However, for more demanding games like Fortnite and Genshin Impact, performance is slightly lower, but still playable. MediaTek Dimensity 7050 Benchmarks and RankingsMediaTek Dimensity 7050 has an Antutu benchmark score of around 519189 points, GeekBench test score 2927 / 821, and 3Dmark ranking of 2432 . The performance is due to the Arm Mali-G68 MC GPU.
| |||||||||||||||||||||||


