| General Features |
|---|
| Release Date | 09 May 2023 |
|---|
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
|---|
| Phone Dimensions | 163.4 x 76.7 x 7.8 mm |
|---|
| Phone Weight | N/A |
|---|
| Operating System | Android 13, HIOS 13 |
|---|
| Display |
|---|
| Screen Size | 6.67 inches |
|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
|---|
| Screen Type | AMOLED, 120Hz |
|---|
| Screen Protection | No |
|---|
| Memory |
|---|
| Internal Memory | 256 GB |
|---|
| RAM | 8 GB |
|---|
| Card Slot | microSD Card (dedicated slot) |
|---|
| Performance |
|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 8050 |
|---|
| GPU | Mali-G57 MC2 |
|---|
| Battery |
|---|
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
|---|
| Camera |
|---|
| Front Camera | 32 MP |
|---|
| Front Flash Light | Yes |
|---|
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
|---|
| Back Flash Light | Yes |
|---|
| Back Camera | 64 MP + 2 MP + AI Cam |
|---|
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
|---|
| Connectivity |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|
| 3G | Yes |
|---|
| 4G/LTE | Yes |
|---|
| 5G | No |
|---|
| Radio | FM radio |
|---|
| WiFi | Yes |
|---|
| NFC | Yes |
|---|
| Game |
FPS |
| PUBG |
60 FPS |
| PUBG NS |
60 FPS |
| COD |
60 FPS |
| Fortnite |
30 FPS |
| Genshin |
51 FPS |
| MLBB |
60 FPS |
MediaTek Dimensity 8050 Gaming Performance
The MediaTek Dimensity 8050, powered by the Mali-G77 MC9 GPU, delivers a gaming experience ranging from 30 to 60 FPS. It performs exceptionally well in most games, maintaining a stable 60 FPS for PUBG, Call of Duty, and Mobile Legends. For more demanding games like Fortnite and Genshin Impact, the performance remains smooth with 30 FPS and 51 FPS, respectively.
| Benchmark |
MediaTek Dimensity 8050 |
| Antutu |
667,536 |
| Geekbench |
3199 (Single-core) / 952 (Multi-core) |
| 3DMark |
4,538 |
MediaTek Dimensity 8050 Benchmark Performance
The MediaTek Dimensity 8050 performs impressively across various benchmarking tests:
- Antutu Score: 667,536
- Geekbench Score: 3199 (Single-core) / 952 (Multi-core)
- 3DMark Score: 4538
These results reflect a solid performance, particularly for mid-range devices, thanks to the Mali-G77 MC9 GPU.